Návrhy, projekty

Po niekoľkých rokoch sa znovu vraciam k navrhovaniu vašich záhradných priestorov. Posledné projekty som robila v roku 2015, odvtedy sa venujem viac výuke a osvete. Momentálne po rokoch písania kníh a článkov, si dávam prestávku zasa od písania. Moje projekty prešli počas rokov rôznymi zmenami. Najskôr som ich maľovala ručne, neskôr som si prispôsobila profesionálnu verziu Sketchup Pro.
V súčasnosti som si upravila pre potreby prírodných záhrad profesionálny program Realtime Landscape Architect 2020. Doplnila som knižnice rastlín o jedlé, liečivé a úžitkové rastliny, ktoré najčastejšie doporučujem a používam. Program umožňuje veľmi realistické zobrazenie tak, aby ste si ho vedeli lepšie predstaviť.

Štúdia - jednoduchý návrh hlavných prvkov a výsadby:
Štúdia je vhodná pre Vás, pokiaľ si potrebujete predstaviť a utriediť základnú predstavu Vašej budúcej jedlej záhrady v celkoch, to znamená v ktorej časti pozemku sa budú nachádzať konštrukčné prvky, ako budú umiestnené v súvislosti s rastlinstvom, svetovými stranami, rôznymi biotopmi... Štúdia tiež obsahuje systémové umiestnenie výsadby, bez určenia konkrétnych druhov (to znamená ovocný sad, alebo tvrdý sad, lesné zátišie, živý jedlý plot, kvetinová lúka, vodný biotop a podobne). Súčasťou je umiestnenie kostrových stromov. Súčasťou štúdie nie je zoznam rastlín, textová časť ani výsadbový plán.

Skôr, než sa posadíme spoločne aby sme vytvorili štúdiu Vášho pozemku, je dobré sa zamyslieť nad nasledovnými otázkami: kto všetko bude priestor využívať, aká je Vaša predstava - čo všetko má budúca záhrada ponúkať, na čo všetko má slúžiť, ako sa v nej chcete cítiť, aké rastliny by ste v nej radi videli, akých zvieracích spoločníkov bude priestor hostiť a tak ďalej... čím budete mať jasnejšiu predstavu ako má Vaša jedlá lesná záhrada vyzerať, tým, budeme môcť spoločne naplniť Vaše sny.

Podrobný projekt:

Pokiaľ máte jasnú predstavu o tom ako Vaša jedlá záhrada má pôsobiť, na čo a pre koho má slúžiť ( a veľmi podstatné je - pokiaľ ste sa na tejto predstave zhodli so všetkými členmi rodiny ako budúcimi tiež užívateľmi záhrady), ale neviete čo kde správne umiestniť, potom je pre Vás najvhodnejší podrobne rozpracovaný projekt - návrh dizajnu prírodnej jedlej záhrady.

Projekt je podrobný a obsahuje okrem podrobného návrhu dizajnu tiež zoznam rastlín, výsadbový plán (najčastejšie v mierke 1:100, prípadne najvhodnejší formát na manipuláciu), Vo výsadbovom pláne je zadefinovaný presne každý strom a ker.

Projekt štandardne neobsahuje trvalkovú podsadbu k stromom a kríkom. Pri novozaložených záhradách sa podsadba z praktického hľadiska rieši až v 2. etape (teda o 5-8 rokov neskôr, keď stromy a kry podrastú a vytvoria rôzne potrebné biotopy).

Orientačné ceny:

Projekt: Cena sa odvíja podľa veľkosti pozemku a stupňa zložitosti. Základná cena pozemku ktorý je bez prevýšení je nasledovná: Cenu počítam 50,- EUR/ár plochy celého pozemku, plus zakreslenie, kompletovanie podkladov a cestovné do 5km, teda + 50,- EUR/projekt.
Čiže 4 árový pozemok 250,- EUR, 5 árový pozemok 300,- EUR, 6 árový 350,- EUR... 10 árový pozemok 550,- EUR.
Cena zahŕňa niekoľko 3D fotovizualizácií a jedno krátke video.

Pri členitom pozemku s výškovými rozdielmi, je cena podľa dohody s ohľadom na náročnosti terénu. Pri rozlohe väčšej ako 20 árov je cena za štúdiu a projekt predmetom dohody, podľa zadania a požiadaviek.

Realizácie:

Veľa ľudí sa ma pýta, či robím aj samotné realizácie na kľúč. Množia sa majitelia pozemkov so záujmom o pomoc pri realizácii. Je mi ľúto, ale ja osobne nemám časové ani fyzické kapacity na realizácie mimo našich vlastných záhrad. Okrem toho vás nechcem pripraviť o vašu vlastnú radosť z tvorenia. Snažím sa na svojich kurzoch naučiť vás osvedčené postupy a návody tak, aby ste si vedeli od začiatku sami vytvoriť vašu záhradnú oázu. V prípade vyhotovenia projektu je súčasťou výsadbový plán, podľa ktorého je zrozumiteľné, čo a kam zasadiť.