Budujeme prírodnú záhradu, rastliny

05.09.2021

Jednodňový kurz v našej záhrade a triede. Nedeľa 5.9.2021, 9.00-17.00

Ako si založiť menšiu prírodnú jedlú liečivú záhradu, krok za krokom. Ako zakladať bez navážky, postup pri zakladaní lúky, starostlivosť o záhradu prvé roky a iné praktické informácie z vlastnej praxe. Ako si pretvoriť existujúcu záhradu.

Obsah a program kurzu:

Názorné postupy zakladania a pretvárania našich dvoch prírodných záhrad.
Budem premietať naše praktické postupy a skúsenosti z môjho foto archívu, ako sme krok za krokom postupovali s vysvetľovaním jednotlivých stupňov.

ZAKLADANIE ZÁHRADY- príprava pozemku (dá sa založiť záhrada na pozemku po stavbe bez navážky?)
- ako založiť lúku
- ako a kedy vysadiť stromy a kríky
- ako zúrodniť pôdu
- suchý múrik
- záhony pri dome
- vertikálna záhrada v praxi
- závlaha - ano či nie?
- mulčovanie po výsadbe
- starostlivosť o výsadbu v prvých troch rokoch

VODA
- zachytávanie dažďovej vody
- budujeme svojpomocne prírodné jazierko (fotopostup z našej väčšej záhrady, vrátane skúseností)

LÚKA
- premieňame existujúci trávnik na pestrú živú lúku (fotopostup a skúsenosti ako sme to robili)
- premieňame existujúcu záhradu na prírodnú - dá sa to? Ano, či nie? Ak ano tak ako?

BUDUJEME SPOLOČENSTVÁ
- budujeme spoločenstvo vzrastlého stromu
- vyrábame záhony v existujúcej záhrade

NAJČASTEJŠIE RASTLINY v PRÍRODNÝCH ZÁHRADÁCH - popisy a nároky na stanovištia
- stromy, kríky, trvalky
- jedlá liečivá lúka ako zdravá náhrada sterilného trávnika - zloženie
- liečivé rastliny a byliny v záhrade
- najbežnejšie popínavky, trvalky a zelenina v prírodnej záhrade

STARÉ ODRODY
- čo sú to staré a miestne odrody, prečo sú pre nás vhodné a kde ich získať
- aké stromy do ovocných sadov, aké stromy do jedlého lesa, aké stromy do tvrdého sadu

MULTIFUNKČNÝ ŽIVÝ PLOT
- rôzne funkcie živých plotov, vhodné rastliny

BYLINKOVÁ ŠPIRÁLA
- popis a osadenie

Budeme si hovoriť aj o tom, ako vyberať vhodné odrody do prírodnej záhrady tak, aby rastliny prosperovali bez používania agresívnej chémie a iných neharmonických postupov. Veľa si ukážeme na mieste, veľa si premietneme a veľa si povieme.

Tento kurz nerieši návrh záhrady, naopak, všetky tieto kroky nadväzujú na skutočnosť, že už viete, čo a kde vo svojej budúcej záhrade chcete mať posadené, čiže máte už nejaký plán, alebo projekt, alebo víziu, ako bude záhradka vyzerať (aspoň približne).

Trvanie kurzu:
Nedeľa 5. septembra 2021 od 9.00 - 17.00 hodiny
Obedná prestávka je od 12.00 - 13.00. Obed tentoraz z dôvodu obmedzení zrealizujeme objednaním Pizza z neďalekej prevádzky. Pizza je v sume 5,- EUR/kus a nie je zahrnutá v cene za kurz, poprosím preto počítať s hotovosťou.

Cena pre jednu osobu:
Celodenný kurz je v cene 40,- EUR/osoba

Spôsob konania:
Kurz bude v našej menšej certifikovanej prírodnej záhrade a triede v Chorvátskom Grobe časť Čierna Voda. Zaslaním vášho záujmu prostredníctvom si vás zapíšem, ale miesto záväzne potvrdím až po zaznamenaní zálohy za kurz (jednodňový je záloha 10,- EUR). Pred kurzom posielam mailom bližšiu logistiku a inštrukcie. Kurz veľmi úzko súvisí s knihou Škola prírodných záhrad.

Spôsob prihlásenia:
V prípade záujmu mi prosím napíšte mail na info@skola-prirodnych-zahrad.sk (môžete písať aj na info@prirodne-zahrady.sk ) alebo stlačte Objednávka kurzov a vyplňte formulár.

Ďakujem Hanka Sekulová

Pre bližšiu logistiku ku kurzu, adresu s mapkou, platobné údaje, kliknite prosím na